telefon +420 516 442 237

Kotvrdovice
založena 1349
znak Kotvrdovice

Tento neoficiální spolek vznikl v roce 2009, kdy se skupina mladých lidí snažila obnovit v obci krojované hody na svátek dle zasvěcení naší kaple – slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (jde o pohyblivý svátek, který vychází na 10. týden po Velikonocích). Od té doby chasa pomáhá obci s organizací hodových oslav. Schází se vždy od Velikonoc až do hodů 2x týdně a všichni zájemci nacvičují různé folklorní tance. Své vystoupení pak chasa představuje během sobotního hodového večera v doprovodu cimbálové muziky. Mimo jiné chasa zajišťuje ke Dni dětí i pohádkový les (1x za dva roky).

V r. 2013 bylo ušito prvních deset párů kotvrdovického kroje, na které obec sehnala dotaci přes MAS Moravský kras. Obnovení kroje zajišťovali manželé Chrástečtí (č. 57). Samotnému obnovení krojů předcházela mnohá setkání s folklorními odborníky, pamětníky a studium historických pramenů.

Ohledně možnosti zapůjčení kotvrdovického kroje, stejně tak zájemci jakéhokoli věku o taneční hodové vystoupení, kontaktujte prosím Marii Chrásteckou, Kotvrdovice 57, tel. 607 007 074, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Historický popis místního kroje

Sváteční oděvy, které se nosívaly na Drahanské vrchovině a jejím okolí ještě v polovině 19. století, se označovaly jako kroj podhorácký.

Dle zápisu v obecní kronice z r. 1958 se mužský sváteční šat skládal ze žlutých kalhot, vysokých holenkových bot, červené vesty a bílé lněné košile se širokými rukávy (nosily se však i tmavé kalhoty a vesta mohla mít barvu i zelenou či modrou). Od dob první republiky v naší obci kroje úplně vymizely. Ženský kroj v místní kronice popsán není. Dle výzkumu Ervína Černého vypadal asi takto:

Na jemně naškrobené spodničky se vázaly tmavé suknice s drobnými květy (černé, červené, modré, fialové barvy). Na suknici se uvazovala úzká, většinou bílá dlouhá zástěrka do pasu. Na bílou halenku se širokým límcem se oblékala černá vestička. Přes tu se křížem přes prsa dozadu vázal ozdobný šátek zvaný „pulka“.

Mapotip baner 600x500

munipolis

moravsky kras

BLOND1

banner klesti

Logoidsjmk

logotyp jihomoravsky 181214 183313 ako

Kotvrdovice 198, 679 07 Kotvrdovice | +420 516 442 237 | info@kotvrdovice.cz

© 2024 Obec Kotvrdovice | Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.